Samonosné pneumatiky Runflat (SSR)

Pneumatiky Runflat – dojazdové pneumatiky

K defektu pneumatiky dochádza našťastie naozaj zriedka: keď sa pneumatika prepichne, je mobilita silne obmedzená a nie je už zaručené bezpečné pokračovanie v jazde. Keď totiž z bežnej pneumatiky unikne vzduch, existuje nebezpečenstvo, že sa vnútorná časť pneumatiky zaklesne medzi vozovku a ráfik. V najhoršom prípade môže dôjsť i k prasknutiu pneumatiky. Minimálne však bude nutné použiť rezervu a koleso vymeniť. Pokračovanie v jazde je vylúčené. Pneumatiky Runflat – čiže dojazdové pneumatiky - naproti tomu ponúkajú bezpečné riešenie defektu pneumatík, ktoré prebieha bez stresu.

Čo to znamená „pneumatiky Runflat“? Ako pneumatiky Runflat fungujú?

Pneumatiky Runflat sú dojazdové pneumatiky, vďaka ktorým sú rezervné koleso a hever zbytočné. Pneumatiky Runflat sa oproti klasickým pneumatikám vyznačujú samonosnými, vystuženými bočnicami, ktoré v prípade zníženia tlaku – napríklad pri defekte pneumatiky – unesú váhu vozidla. Pri defekte sa tým zabráni zaklesnutiu vnútornej časti pneumatiky medzi vozovku a ráfik.

Konventioneller Reifen ohne Runflat
Runflat Reifen bei Reifenpanne

Prečo pneumatiky Runflat? Prednosti pneumatík Runflat

Pneumatiky Runflat umožňujú i napriek defektu pokračovať v jazde a zachovať si kontrolu nad riadením vozidla. Po defekte pneumatiky je možné pri zníženej maximálnej rýchlosti 80 km/h prejsť ešte vzdialenosť 80 kilometrov. V prípade defektu sa tak v krátkom čase dostanete do najbližšieho servisu. Odpadá tak nutnosť neželaného zastavenia na krajnici frekventovanej cesty i náročná výmena pneumatiky. Zdĺhavá výmena kolesa na krajnici, niekedy i za dažďa či sneženia, nie je nutná. Okrem toho nie je potrebné voziť so sebou objemné rezervné koleso, čím sa zväčší úložný priestor. Navyše sa zníži aj hmotnosť vozidla. 

 

Nevýhody pneumatík Runflat

Pneumatiky Runflat sú o niečo ťažšie než bežné pneumatiky. Ich hmotnosť je pri každej pneumatike asi o 0,3 kilogramu vyššia v porovnaní s klasickými pneumatikami. Aj obstáravacie náklady sú pri pneumatikách Runflat o niečo vyššie než pri bežných pneumatikách. Napriek tomu sa ich zakúpenie vyplatí predovšetkým v prípade, že vozidlo malo pneumatiky Runflat v štandardnej výbave a už z výroby nebolo vybavené rezervným kolesom ani súpravou na opravu pneumatík.

Runflat – čo to znamená?

Pneumatiky Runflat sú dojazdové pneumatiky so zosilnenými bočnicami, vďaka ktorým sú rezervné koleso a hever v prípade defektu zbytočné.

 

Ako poznáte pneumatiky Runflat? Kde je uvedené označenie Runflat?
Pneumatiky Runflat sa poznajú podľa označenia „F“ na bočnici pneumatiky. Pri takto označených pneumatikách bola počas testu preukázaná ich spôsobilosť na dojazd v prípade defektu. Písmeno „F“ je v označení na bočnici pred uvedením priemeru ráfika – tu je príklad: 205/55 RF 16.
Navyše je na bočnici nezávisle od výrobcu umiestnený symbol, ktorý sa podobá slimákovi. Okrem toho sú všetky pneumatiky Runflat opatrené výrobcom pneumatík, príp. výrobcom vozidla špecifickým nápisom na vonkajšej strane pneumatiky. (Viac o tom nájdete aj v nižšie uvedenom oddiele „Označovanie pneumatík Runflat“.)

 

 Kto môže pneumatiky Runflat montovať?

Pneumatiky Runflat môžu montovať, príp. demontovať odborne spôsobilí obchodníci. Mali by byť na odbornú manipuláciu s dojazdovými pneumatikami vyškolení a certifikovaní.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*