Inspired by nature: The advanced Shark Skin Technology for maximum aquaplaning safety.

Inšpirované prírodou:

Pokročilá technológia žraločej kože na maximálnu ochranu pred akvaplaningom

Uniroyal RainSport 5 a jej funkčný model pod vodou

Shark skin structure

Detailný pohľad na žraločie šupiny


Žralok je rýchly plavec, ktorý sa vo vode pohybuje potichu a s veľmi nízkym odporom. V priebehu stoviek miliónov rokov príroda postupne zdokonalila žraloka a vzhľad jeho kože tak, aby optimalizovala jeho schopnosti. Táto evolúcia priniesla niečo skutočne výnimočné, niečo, čím sa oplatí inšpirovať.

Čomu však vďačí koža tohto majestátneho živočícha za svoju jedinečnosť a výnimočnosť?

Poďme sa pozrieť bližšie na našu inšpiráciu

Žraloky sú pokryté množstvom malých šupín, ktoré vytvárajú drsný mikropovrch. Vďaka špeciálnemu tvaru šupín sa redukuje vírenie vody, ktorá obteká žraločiu kožu. Čelný odpor vody a strata energie sú nižšie, čo umožňuje žralokom pohybovať sa rýchlejšie pri vynaložení menšieho úsilia.

Predstavte si, že by sme dokázali to isté – a dokonca súčasne vylepšili váš zážitok z jazdy vytvorením našich najlepších pneumatík do dažďa.

Štart
 


Pri vývoji nových pneumatík sa často hľadá inšpirácia v bionike. Výnimočný je na tom spôsob, akým možno previesť efekt žraločej kože na technický produkt.

Ulrich Behr, priemyselný dizajn spoločnosti Uniroyal

Príroda mení technológie

Vo všeobecnosti chceme všetci zachovať kontakt pneumatiky s vozovkou. Voda dokáže tento kontakt prerušiť a neponúka rovnakú priľnavosť, ako vozovka. Jazda na vode zamedzuje brzdenie a riadenie a dochádza k akvaplaningu.

Vždy sme si kládli za cieľ vyvíjať pneumatiky s najlepším výkonom na mokrom povrchu. Preto sme vyhodnotili nové technológie z oblastí mimo odvetvia výroby pneumatík, aby sme „sa dostali na vyššiu úroveň“. Náš cieľ vytvoriť spoľahlivé pneumatiky do dažďa nás zaviedol do oblasti bioniky, čiže prenosu javov z prírody na technické riešenia.

Štart

Bez technológie Shark Skin (SST): Prúd vody s turbulenciami spôsobenými plochými povrchmi. Vodné turbulencie sú zodpovedné za vyšší prietokový odpor.

Štart

S technológiou žraločej kože (Shark Skin Technology, SST): Vďaka štruktúre žraločej kože voda prúdi takmer bez vírenia.


CESTA K MODELU UNIROYAL RAINSPORT 5:
Ako ovládnuť mokrý povrch

V snahe predchádzať akvaplaningu sme sa na problém pozreli z hľadiska postupov bioniky a dokázali sme napodobniť efekt žraločej kože v našich dezénoch pneumatík Uniroyal RainSport 5. Výsledok: zníženie vírenia kvapaliny a rýchlejšie odvádzanie vody spod pneumatiky.

Táto technológia znamená, že pneumatiky môžu jazdiť po mokrých vozovkách bez straty kontaktu. Pri rýchlom prechode širokými drážkami vnútri blokov sa voda efektívne a okamžite rozptyľuje. Pneumatiky si udržiavajú pevný kontakt s povrchom vozovky a znižuje sa riziko akvaplaningu.

Štart
 

Premena technológie na skutočný zážitok

Štart
 

Ovládnite mokrý povrch. Nová pneumatika RainSport 5.

Robíme maximum pre to, aby sme ešte viac zlepšili váš zážitok z jazdy a aby ste sa mohli zamerať na všetko dobré, čo život prináša. Nová pneumatika RainSport 5 v sebe spája najlepší výkon na mokrom povrchu vo svojej triede s dlhšou životnosťou a špičkovým ovládaním riadenia a vďaka tomu ponúka maximálny pôžitok z jazdy.

  • Prepracovanejšia technológia žraločej kože znižuje riziko akvaplaningu.
  • Optimalizovaný profil dezénu vedie k dlhšej životnosti a vynikajúcim vlastnostiam z hľadiska hlučnosti.

Vďaka tvrdšiemu základu táto pneumatika skutočne ponúka špičkovú stabilitu pri jazde v zákrutách, skvelé reakcie a ovládanie pri riadení, a teda maximálny pôžitok z jazdy.

Vyhľadať pneumatiku >


Čo sa práve deje na sociálnych médiách: #masterthewet


Chcete vedieť viac?

Čo je akvaplaning?

aquaplaning Kopie

K akvaplaningu dochádza, keď sa pred pneumatikami hromadí voda rýchlejšie, než ju hmotnosť vozidla dokáže vytlačovať.

Čo robiť

Ako jazdiť v silnom daždi

01_heavy_rain

Tu je niekoľko tipov, ako zvládnuť mokrú cestu a bezpečne sa dostať z dažďa.

Užite si počasie

Naše hodnoty

05_Our_values

Naším cieľom je, aby ste boli vždy na cestách v bezpečí, aj keď prší.

Inšpirujte sa
Uniroyal - značka skupiny Continental.*