Súčasti pneumatík

Pneumatiky pre osobné vozidlá sú výsledkom komplexného technického vývoja. Sú zložené z radu gumových zmesí, mnohých typov uhoľnej černe, plnív ako je silika a chemických látok či minerálov. Zistite, z akých súčastí sa pneumatiky skladajú. 

Súčasti pneumatiky

1. Behúň. Je vyrobený zo syntetickej a prírodnej gumy a skladá sa z troch častí: hornej vrstvy, ktorá zaisťuje priľnutie k vozovke, smerovú stabilitu a odolnosť proti opotrebovaniu; základovej vrstvy, ktorá znižuje valivý odpor a poškodenie plášťa; ramena, ktoré tvorí optimálny prechod z behúňa na bočnicu.    

2. Bezškárové krycie vrstvy. Nachádzajú sa bezprostredne pod vonkajšou vrstvou pneumatiky. Tieto nylonové kordy zapustené do gumy zvyšujú stabilitu pri vysokej rýchlosti. 

3. Oceľové kordy pre vrstvy kostry. Veľmi pevné oceľové kordy, ktoré pomáhajú zachovávať tvar a zvyšujú smerovú stabilitu. Znižujú valivý odpor a predlžujú životnosť pneumatiky, pokiaľ ide o prejdené kilometre.

4. Vrstva s textilnými kordmi. Umelý hodváb alebo pogumovaný polyester reguluje vnútorný tlak a udržuje tvar pneumatiky.

5. Vnútorná vložka vyrobená z butylovej gumy utesňuje vzduchom vyplnenú vnútornú komoru a slúži ako duša pri bezdušových pneumatikách.

6. Bočnica chráni plášť pred vonkajším poškodením a poveternostnými vplyvmi. Na bočnici sa nachádzajú aj informácie o pneumatike.

7. Vystuženie pätky vyrobené z nylonových a aramidových vlákien zvyšuje smerovú stabilitu a zaisťuje presnosť riadenia.

8. Okraj pätky. Tento syntetický gumový materiál zároveň zvyšuje smerovú stabilitu, presnosť riadenia i pohodlie.

9. Jadro pätky. Tento oceľový drôt zapustený do gumy zaisťuje pevné usadenie pneumatiky na ráfiku.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*