Aký je rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami?

Pre mnohých ľudí, najmä ak žijú v krajinách s extrémnym počasím, je používanie dvoch súprav pneumatík – jednej na leto a druhej na zimu – povinné. Aký je ale medzi letnými a zimnými pneumatikami rozdiel?

Zimné pneumatiky

Medzi letnými a zimnými pneumatikami existujú tri podstatné rozdiely: štruktúra, zloženie gumy a dezén behúňa.

  • Zimné pneumatiky majú väčší podiel prírodného kaučuku, vďaka čomu v chladnom počasí zostávajú pružné. Čím je pneumatika mäkšia, tým má lepší kontakt s povrchom vozovky. To zlepšuje priľnavosť a ovládanie vozidla. Na rozdiel od letných pneumatík, ktoré pri nízkych teplotách rýchle tvrdnú, zimné pneumatiky podávajú najlepší výkon pri teplotách pod +7 °C.
  • Zimné pneumatiky majú v blokoch behúňa aj tisíce drobných drážok, ktoré odvádzajú vodu a predchádzajú akvaplaningu. Tieto drážky sa zarývajú do čerstvého i kašovitého snehu a ľadu a zaisťujú optimálnu priľnavosť k vozovke.
  • Zároveň majú hlbokú vzorku behúňa, čo vytvára dutiny pre sneh. Je prekvapivé, že ku snehu nič nepriľne lepšie než sneh samotný. Ujazdený sneh priľnavosť zvyšuje rovnako ako trakciu, ktorá vozidlo na zasneženej alebo zľadovatenej vozovke tlačí vpred.

Rozdiel:

  • Zimné pneumatiky sú najúčinnejšie pri teplotách pod +7 °C.
  • Letné pneumatiky sú najúčinnejšie pri teplotách nad +7 °C.
Uniroyal - značka skupiny Continental.*