Index rýchlosti pneumatík

Index rýchlosti pneumatiky uvádza maximálnu rýchlosť, na ktorú je určitá pneumatika schválená. Tento údaj potvrdzuje, že kupovaná pneumatika je vhodná – a bezpečná – pre rýchlosť vozidla, na ktorom bude používaná.

Index rychlosti na bočnici pneumatiky

Kde sa index rýchlosti pneumatiky nachádza?

Index rýchlosti je uvedený na bočnici pneumatiky, hneď po indexe nosnosti. V tomto príklade je index rýchlosti označený písmenom W, čo znamená, že pneumatika je schválená pre rýchlosti do 270 km/h.

Ako sa index rýchlosti vyráta?

Indexy rýchlosti vychádzajú z laboratórnych testov, pri ktorých sa pneumatiky pohybujú v krokoch po 10 km/h v 10-minútových intervaloch, dokiaľ sa nedosiahne požadovaná rýchlosť. Aby pneumatika dostala určitý index, musí preukázať, že danú rýchlosť znesie pri testovaní so simulovanou záťažou.

Index rýchlosti sa označuje písmenom – A je najnižšia hodnota, Y najvyššia. Ako vidíte v nižšie uvedenej tabuľke, existujú určité anomálie dané tým, ako výrobcovia automobilov zvyšovali rýchlosť svojich vozidiel a nové indexy rýchlosti sa tomu prispôsobili.

Nejběžnější indexy rychlosti, rychlosti a využití vozidel

Vypovedajú indexy rýchlosti len o rýchlosti?

Nie, ide aj o pohodlie pri jazde, trakciu, opotrebovanie behúňa a schopnosť hladkého prejazdu zákrutou. Vyšší index rýchlosti je obvykle zárukou lepšej priľnavosti a jednoduchšieho zastavenia, môže však so sebou prinášať kratšiu životnosť behúňa a nižší výkon za chladného počasia. Preto sa pneumatiky s indexmi V, Z, W a Y obvykle hodia skôr pre výkonné vozidlá v teplejších klimatických pásmach.

Pre lepší výkon môžete zvoliť pneumatiky s vyšším indexom rýchlosti. Nikdy však nepoužívajte nižší, pokiaľ zároveň nezvolíte zodpovedajúcu nižšiu maximálnu rýchlosť vozidla.

 

Je možné na jednom aute kombinovať pneumatiky s rôznymi indexmi rýchlosti?

Ak máte v úmysle kombinovať rôzne indexy rýchlosti, čo neodporúčame, vždy používajte pneumatiky s nižším indexom na prednej náprave – bez ohľadu na to, či máte pohon predných, zadných alebo všetkých kolies. Predídete tak prípadnej pretáčavosti. Majte na pamäti, že všetky pneumatiky musia byť pre vozidlo vhodné a že nesmiete jazdiť rýchlejšie, než dovoľujú pneumatiky s najnižším indexom.

Odporúčame však vždy osadzovať na všetkých kolesách pneumatiky rovnakej veľkosti, rovnakého typu a rovnakého indexu rýchlosti.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*