Ako merať tlak v pneumatikách

V záujme bezpečnosti, pohodlia a dlhej životnosti pneumatík je dôležité pravidelne kontrolovať ich tlak. Podhustené i prehustené pneumatiky môžu mať negatívny vplyv na vašu jazdu i spotrebu paliva.

Môže tlak v pneumatikách klesnúť v priebehu noci?

Áno. Je to celkom bežné, keďže dochádza k veľkým výkyvom teplôt medzi dňom a nocou. Keď je vzduch v pneumatikách horúci, rozpína sa a tlak sa zvyšuje. Keď sa vzduch ochladí a zmrští, tlak klesne. Vzduch sa môže rozpínať aj vtedy, keď sa pohybujete autom dlhšiu dobu rovnakou rýchlosťou.

Čo sa stane, keď mám pneumatiky prehustené alebo podhustené?

Pneumatiky sú navrhnuté tak, aby zaisťovali optimálny kontakt s povrchom vozovky pri určitom tlaku (uvádza sa v anglosaskej jednotke PSI, libra sily na štvorcový palec). 

Pokiaľ sú pneumatiky prehustené, dochádza k menšiemu kontaktu gumy s vozovkou. To má negatívny vplyv na bezpečnosť, spotrebu i jazdný výkon. Pneumatiky sa budú nerovnomerne opotrebúvať a jazda na nich nebude bezpečná.

Podhustené pneumatiky zvyšujú valivý odpor vozidla, a tým aj spotrebu paliva. Spôsobujú aj zníženú ovládateľnosť vozidla a vyššiu náchylnosť k pichnutiu, predlžujú brzdnú vzdialenosť a zvyšujú riziko šmyku.

Jak přehuštění a podhuštění ovlivňuje přilnavost

Kde nájdem, aký je správny tlak v pneumatikách?

Správnu hodnotu tlaku (meranú v PSI alebo baroch) pre svoje pneumatiky nájdete v manuáli od výrobcu vozidla. Nálepka s týmito údajmi by mala byť umiestnená aj na vnútornej strane dverí pri sedadle vodiča. Pokiaľ ani jedno nemôžete nájsť, môžete zadať registračnú značku svojho auta do vyhľadávacieho nástroja na internete. 

Tlak v pneumatikách odporúčame kontrolovať každé dva týždne a pred každou dlhou cestou a po nej. Niektoré autá majú na palubnej doske kontrolky, ktoré na pokles tlaku v pneumatikách upozorňujú.

Ako tlak v pneumatikách skontrolovať?

Tlak v pneumatikách je najvhodnejšie kontrolovať, keď sú pneumatiky studené – hneď ráno alebo keď vozidlo aspoň dve hodiny stálo. Pokiaľ sa vám však rozsvietila kontrolka uvádzajúca nízky tlak alebo pneumatika vyzerá, že nie je úplne nafúknutá, je potrebné to ihneď preveriť.

Môžete si zadovážiť tlakomer i pumpičku na domáce použitie alebo využiť kvalitné tlakomery a pumpy na väčšine čerpacích staníc.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*