Ako na nákup zimných pneumatík

Pokiaľ zimu trávite v miestach, kde býva naozaj chladno, sneží a tvorí sa zľadovatený povrch, je zmysluplné zadovážiť si vhodné pneumatiky. V tomto článku vysvetlíme všetko potrebné ohľadne nákupu zimných pneumatík.

Aké výhody poskytujú zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky majú špeciálne vyvinuté zloženie, ktoré garantuje pružnosť i pri teplotách pod +7 °C. Zároveň  sú navrhnuté tak, aby maximalizovali trakciu pri jazde na snehu a ľade. V porovnaní s letnými pneumatikami majú hlbší, širší dezén a v jeho blokoch malé drážky.

Ako zimnú pneumatiku rozpoznám?

Na zimných pneumatikách sú vyobrazené dva symboly: písmená M+S a logo snehovej vločky / hory. M+S znamená, že pneumatiky podávajú skvelý výkon v blate (anglicky mud) a na snehu (snow). Tento symbol uvidíte aj na univerzálnych pneumatikách. Symbol hory s tromi vrcholkami a snehovej vločky – označovaný aj ako 3PMSF – sa používa len na zimných pneumatikách. Znamená to, že pneumatiky dosiahli minimálnu požadovanú účinnosť na snehu, ako stanovuje nariadenie EÚ č. 661/2009.

Symboly na bočnici pneumatiky

Ako zistím, ktoré zimné pneumatiky si mám kúpiť?

Je potrebné zvážiť veľa vecí. Preto je vhodné poradiť sa s odborníkom. Napríklad:

  • Čo odporúča výrobca vášho vozidla?
  • V akých podmienkach budete jazdiť?
  • Ako často budete jazdiť na snehu a ľade a aké obvyklé sú u vás teploty pod +7 °C? 
  • Čo hovoria testy o priľnavosti danej pneumatiky na snehu, o predchádzaní akvaplaningu a o ovládateľnosti?

Vyhľadať najbližšieho dílera značky Uniroyal

Prejde mi, keď si zadovážim len dve zimné pneumatiky?

Nie je to síce nelegálne, ale dôrazne odporúčame nekombinovať rôzne pneumatiky, pretože to môže mať negatívny vplyv na bezpečnosť. Nebezpečenstvo je značné napríklad kvôli prekĺzavaniu kolies a kvôli problémom v zákrutách. 

Kedy mám zimné pneumatiky kúpiť a ako často ich mám meniť?

Je rozumné nákup naplánovať na koniec leta, než teploty klesnú. Takto ich môžete hneď obuť a vyhnete sa zbytočným nákladom na uskladnenie. Nákup príliš neodkladajte, aby vás potom náhly pokles teplôt nezastihol nepripravených. Či už si zimné pneumatiky vyzdvihnete z úschovne alebo kupujete novú súpravu, nezabudnite prezuť, než teploty klesnú pod +7 °C. 

Súprava kvalitných zimných pneumatík pri prezúvaní každých 6 mesiacov vydrží 4–5 rokov.

Majte na pamäti, že v niektorých krajinách sú samostatné letné a zimné pneumatiky povinné. Podrobnejšie informácie nájdete v našom článku „Kde sú zimné pneumatiky povinné?“.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*