Nasadenie a používanie snehových reťazí

Snehové reťaze možno nasadiť pri väčšine osobných automobilov, SUV i kamiónov. Výrazne zvyšujú trakciu na snehu a ľadovici a pri použití v kombinácii s letnými pneumatikami môžu predstavovať vhodné dočasné riešenie.

 

Sú užitočné napríklad na ceste do lyžiarskeho strediska, kde sú teploty nižšie a dochádza k tvorbe ľadovice častejšie než v oblasti, v ktorej obvykle jazdíte. Je však dôležité informovať sa o zákonných povinnostiach v mieste, kam máte namierené. Niektoré krajiny trvajú na použití zimných pneumatík, zatiaľ čo iné vyžadujú snehové reťaze. Pretože snehové reťaze môžu poškodiť povrch vozovky, môže byť predpísaná aj minimálna výška snehovej pokrývky.

 

Pokiaľ právne predpisy snehové reťaze pripúšťajú, musíte ich vedieť nasadiť a používať.

01_icon_snowchain

Zadováženie správnych reťazí

Na samom začiatku dbajte na to, aby ste si zadovážili správne reťaze zodpovedajúce vášmu vozidlu. Podrobnosti by ste mali nájsť v návode od výrobcu. Nezabudnite, že snehové reťaze môžu pri určitých autách spôsobovať problémy. Pokiaľ vaše auto nemá medzi pneumatikou a okrajom blatníka / zavesením kolies vozidla dostatočný priestor, možno budete musieť zvážiť snehové návleky alebo nájsť výrobcu, ktorý dokáže dodať snehové reťaze konkrétne pre vašu značku a model.

Pokiaľ je voľný priestor na zadnej strane kolesa a medzi povrchom vozovky a okrajom blatníka dostatočný, musíte pri nákupe dbať na to, aby reťaze boli vhodné pre rozmer vašich pneumatík a hmotnosť/výkon vášho vozidla.

Snehové reťaze sa predávajú po dvoch a obvykle sa nasadzujú na hnacie kolesa. Informácie opäť nájdete v návode od výrobcu. Niektorí vodiči síce považujú dve reťaze za dostačujúce, ale dva páry budú vhodnejšie.

Kontrolný zoznam na nasadenie a používanie snehových reťazí

  • Overte, či je vaše vozidlo pre snehové reťaze vhodné.
  • Oboznámte sa s predpismi v mieste, kde sa snehové reťaze chystáte používať.
  • Ešte pred cestou si ich nasadzovanie vyskúšajte.
  • Pohybujte sa stabilnou, nízkou rýchlosťou (max. 50 km/h).
  • Pravidelne kontrolujte, či snehové reťaze nie sú poškodené, a po použití ich vyčistite a usušte.
Uniroyal - značka skupiny Continental.*