Behúň zimných pneumatík

Zimné pneumatiky od letných rozoznáte pohľadom podľa troch charakteristík: behúň zimných pneumatík je hlbší, má iný dezén a na bočných stranách sa nachádzajú doplňujúce značky.

Značky na bočných stranách

Laik rozozná zimné pneumatiky najľahšie podľa symbolu hory s tromi vrcholkami a symbolu vločky (3PMSF) na bočnej strane, ale aj podľa písmen M a S (Mud = blato, Snow = sneh). Symbol 3PMSF znamená, že pneumatika dosiahla minimálnu požadovanú účinnosť na snehu, ako stanovuje nariadenie EÚ č. 661/2009 o bezpečnosti motorových vozidiel.

Ide o pomerne nové nariadenie platné od novembra 2012. Symbol M + S používajú výrobcovia pneumatík už dlhé roky, aby zimné pneumatiky odlíšili od letných.

Hĺbka dezénu

Dezén zimných pneumatík je hlbší, a čerstvý i kašovitý sneh sa tak môže v týchto priestoroch hromadiť. Je prekvapivé, že sneh samotný zaisťuje priľnavosť ku snehu. Tento hlboký behúň tak skvelo prispieva k trakcii. Z tohto dôvodu je dôležité zimné pneumatiky vymeniť skôr, než ich dezén dosiahne zákonnú minimálnu hĺbku 1,6 mm. Odporúčame výmenu pri hĺbke 4 mm.

Zimné pneumatiky:

  • majú symbol hory s tromi vrcholkami a symbol vločky
  • majú vyšší podiel prírodného kaučuku, a sú preto i pri nízkych teplotách mäkké
  • majú v dezéne hlboké drážky
  • majú do seba zapadajúce tenké drážky, ktoré drvia ľad a čerstvý i kašovitý sneh
Uniroyal - značka skupiny Continental.*