Ako riadiť na ľadovici

Popularita korčuľovania a ľadového hokeja má logický dôvod – kĺzanie na ľade vo vysokej rýchlosti je zábavné. Zábava ale končí, keď sedíte v aute a ľad je na vozovke.

 

Existuje značná podobnosť medzi jazdou na snehu a jazdou na ľade. V oboch situáciách napríklad musíte jazdiť pomaly a opatrne a vyhýbať sa náhlemu zrýchľovaniu či brzdeniu. Keď sa však učíte jazdiť na zľadovatenom povrchu, je potrebné zvážiť ešte ďalšie faktory.

01_precaution_icon

Všeobecné preventívne opatrenia

Ako prvé je potrebné zvážiť, či je vôbec cesta autom nutná. Zľadovatená vozovka môže byť veľmi zradná, preto by ste si mali položiť otázku, či sa cesta vo svetle finančnej a emocionálnej ceny prípadnej nehody skutočne vyplatí.

Počúvajte rádio. Meteorológovia často informujú o konkrétnych nebezpečných úsekoch a na základe takých informácií sa môžete rozhodnúť, či sa na cestu vydať.

Môže sa stať aj to, že ste už na ceste a obávate sa, či ľadovica nebude pôsobiť problémy.

Jeden z hlavných rozdielov medzi snehom a ľadom spočíva v tom, že sneh je dobre viditeľný. Naopak ľadová vrstva tak splynie s vozovkou, že ju často ani nespozorujete, kým nie je neskoro. Je vhodné orientovať sa podľa teplomeru vo vozidle. Pokiaľ uvádza teplotu okolitého vzduchu okolo bodu mrazu, musíte sa mať na pozore viac než inokedy.  

Ľadovicu odhalíte aj tak, že budete sledovať ostatných vodičov. Pokiaľ uvidíte, že ich auto kĺže, alebo si dokonca všimnete vozidlá, ktoré zišli z vozovky, pravdepodobne ste sa dostali na miesto postihnuté poľadovicou.

Pokiaľ sa dostanete do situácie, v ktorej si netrúfate riadiť, zastavte a počkajte, než teplota stúpne, alebo vyhľadajte iný dopravný prostriedok.

Ako riadiť na poľadovici

  • Sledujte vonkajšiu teplotu, aby vás poľadovica nezastihla nepripravených.
  • Sledujte, či poľadovica nezaskočila ostatných vodičov.
  • Počúvajte predpoveď počasia v rádiu a vyhnite sa rizikovým miestam.
  • Jazdite pomaly a opatrne.
  • Zachovávajte väčšiu vzdialenosť medzi vlastným vozidlom a autom pred vami.
  • Pokiaľ dostanete šmyk, točte volantom v rovnakom smere, akým sa pohybuje zadná časť vozidla.
Uniroyal - značka skupiny Continental.*