Odjazd autom na zimnú dovolenku

Kto by nemal rád zimnú dovolenku. A čím skôr tam budete, tým skôr si ju začnete užívať. Je však potrebné, aby ste boli pripravení na výzvy, ktoré so sebou jazda v horách prináša. 

01_what_to_check

Čo je potrebné skontrolovať?

V prvom rade skontrolujte, či všetko funguje ako má, a či pneumatiky cestu vydržia. V našom článku Kde v Európe sú zimné pneumatiky povinné? sa dozviete, či sú vo vašej destinácii predpísané zimné pneumatiky. Základná kontrola by mala zahŕňať svetlá, stierače a batériu. Podrobnejšie informácie nájdete v našom sprievodcovi Príprava auta na zimu.

Za druhé – a to je veľmi dôležité – je potrebné si preštudovať pravidlá cestnej premávky v miestach, kde budete riadiť. Nie je možné predpokladať, že všade v Európe platí to isté.

A čo náklad vo vozidle?

Je veľmi dôležité neprekračovať maximálnu užitočnú hmotnosť a náklad rovnomerne rozložiť (predovšetkým ak používate strešný box alebo rakvu). Dbajte na to, aby vodič bez problémov videl zadným oknom von.

Majte na pamäti, že batožina sa pri prudkom brzdení môže posunúť dopredu. Preto odporúčame naložiť ťažké kusy ako prvé a zaistiť ich za zadnými sedadlami alebo za deliacou sieťou. Ľahšiu batožinu potom položte navrch. Vypláca sa oblečenie a mäkké hračky zabaliť do vákuových vriec – zníži sa tak ich objem.

Je potrebná strešná záhradka?

To záleží len na vás a na tom, čo so sebou poveziete. Pokiaľ cestujete napríklad s lyžami a palicami, možno bude jednoduchšie zadovážiť si nosič lyží alebo dlhý strešný box než sa ich snažiť napchať do auta. 

Čo ešte pribaliť?

Než sa vydáte na cestu, podívajte sa na predpoveď počasia a oboznámte sa s miestnymi predpismi ohľadne snehových reťazí (v niektorých oblastiach sú povinné). 

Je zmysluplné pribaliť fóliu proti námraze na čelné sklo, aby ste sa na dovolenke nemuseli každé ráno zdržovať škriabaním okien. Tip navyše: ak na očistenie okien musíte použiť rozmrazovač a stierače, nechajte stierače prejsť jedným smerom, potom ich zastavte a otrite čistou handričkou. Predídete tak rozmazávaniu nečistôt sem a tam, ktoré môže viesť k poškriabaniu skla.

Deti sa na dlhých cestách nudia, tak nezabudnite pribaliť niečo, čo ich zabaví. Napríklad taký tablet vám môže zachrániť život!

A keď už hovoríme o záchrane života, prečítajte si, ako si zbaliť zimnú núdzovú výbavu.

Na čo treba myslieť pri riadení?

Keď idete do hôr, pravdepodobne budete prechádzať mnohými tunelmi. Dbajte ešte viac než inokedy na dodržovanie rýchlostných limitov a dodržujte bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami. Nehody v tuneloch sú veľmi nepríjemné, pretože pri nich vznikajú dlhé kolóny. 

Ak uviaznete v zápche v tuneli, musíte dbať na vetranie a možné znečistenie vzduchu. Najlepšie je vypnúť motor. Pokiaľ budete z akéhokoľvek dôvodu požiadaní, aby ste opustili vozidlo, musíte kľúč nechať v zapaľovaní, aby záchranári mohli auto v prípade nutnosti presunúť.

Majte pri ruke slnečné okuliare. V tuneli síce bude šero, ale na jeho konci vás môže čakať prudké slnečné svetlo a biely sneh. 

Mimoriadnu opatrnosť venujte jazde po mostoch a nadjazdoch a v hustých lesoch. Na takých miestach najčastejšie dochádza k poľadovici. Jazdite preto pomaly a udržujte veľký odstup od vozidla pred vami. 

Podrobnejšie informácie nájdete v našich článkoch Ako riadiť na poľadovici a Ako riadiť na snehu.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*