Naša história

Jazda po mokrom povrchu ľudí fascinuje už od roku 1868. Na počiatku stála prezieravosť majiteľa malého obchodu v belgickom Lutychu. Naša materská spoločnosť Continental je dnes treťou najoceňovanejšou značkou pneumatík s celkovou hodnotou 3,774 mld. dolárov.

Uniroyal celebrates 50 years of the rain tyre

Uniroyal oslavuje 50 rokov pneumatík do dažďa.

Od uvedenia prvej pneumatiky do dažďa značky Uniroyal inžinieri neprestávajú vylepšovať koncepty behúňa a gumy, vždy s cieľom zlepšiť priľnavosť a jazdné vlastnosti na mokrých vozovkách. Sme potešení, že tento záväzok trvá už 50 rokov.

02_History_1868

Náš zakladateľ: odhodlaný vizionár

V roku 1868 otvoril v Lutychu bývalý dôstojník belgického delostrelectva Oscar Englebert malý obchod s gumovým tovarom. Jeho podnikanie predstihlo dobu, Oscar Englebert však rozpoznal mimoriadny potenciál tohto všestranného, vodovzdorného materiálu.

03_History_entrepeneur_icon


Rodinná firma, vedená jeho novátorským nástupcom

Pod vedením jeho syna sa firma rozrástla. V krátkom čase vytvorila vlastný závod na výrobu čohokoľvek vodovzdorného - od kúpacích čiapok cez plášte do dažďa, zástery, až po rukavice.

 

Ako skutočný novátor začal Oscar Englebert ml. experimentovať s pneumatikami, najskôr pre bicykle a povozy ťahané koňmi. Zaujímali ho predovšetkým vlastnosti gumy z hľadiska odvodu vody. 

04_History_englebert_ad


Po úspechu s pneumatikami pre bicykle sa Englebert pustil aj do výroby pneumatík pre automobily a firma získala prvenstvo v oblasti výroby pneumatík v krajinách Beneluxu a ako jedna z prvých i v celej Európe.

 

Úspech firmy bol taký veľký, že do svojho sortimentu pridala pneumatiky pre motoristické preteky, dosiahla uznanie kritikov a prispela k historickému víťazstvu v Le Mans – išlo o prvú pneumatiku v dejinách, ktorá počas celých 24-hodinových pretekov nepotrebovala vymeniť.

05_1_History_first_in_europe
05_2_History_first_in_europe
06_History_1914


Zrod značky Uniroyal

Tesne pred vypuknutím prvej svetovej vojny Englebert narazil na zlatú žilu, keď na svojich pneumatikách zaviedol nový, kľukatý dezén behúňa. Nový dezén mal výrazný vplyv na výkonnosť, pretože predchádzal šmyku. Pneumatiky sa tešili takej obľube, že sa výroba do roku 1914 zoštvornásobila.

07_History_1950


08_History_UR_Logo


Koncom 50. rokov firma EnglebertTyres upútala pozornosť spoločnosti US Rubber a oba subjekty sa rozhodli spojiť sily. Zrodila sa tak značka Uniroyal-Englebert. Počas ďalších desiatich rokov bolo rozhodnuté o premenovaní značky na Uniroyal.

Inovácie boli vždy základným kameňom nášho úspechu. Ako prví sme vyrábali "pneumatiku do dažďa", ako prví sme identifikovali vlastnosti potrebné pre odvod vody, ktoré poskytuje smerový dezén v tvare V, a ako prví sme použili biomimikry pri vývoji našej Technológie žraločej kože (Shark Skin Technology).

10_1_History_reddot_award
10_2_History_reddot_award

Náš príbeh tým rozhodne nekončí. Naše pneumatiky neustále zdokonaľujeme, aby ste v jazde nachádzali potešenie bez ohľadu na počasie.

Uniroyal - značka skupiny Continental.*